Ząbkowanie – jak sobie radzić ?

86
wyświetleń
ząbkowanie

Ząbkowanie to trudny okres zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Niestety, jest to jeden z nielicznych etapów w życiu dziecka i rodzica, który nie zawsze jest dla obojga miłym wspomnieniem.

Ząbkowanie to bardzo trudny okres dla nas rodziców i naszym maluchów. Jesteśmy zdezorientowani i smutni patrząc, gdy nasze dziecko cierpi i nie może sobie poradzić z bólem. Ale nie zawsze tak jest – jedne dzieci przechodzą ząbkowanie łagodnie a inne wręcz przeciwnie, nawet mogą się rozchorować. Musimy jakoś pomóc naszemu dziecku przez to przejść. Zanim pierwszy ząbek ujrzy światło dzienne, potrzeba na to czasu. Dziecko zaczyna się ślinić i wkładać paluszki do buzi. Ma wrażliwe i swędzące dziąsła, które są zaczerwienione i rozpulchnione oraz sprawiają dziecku ból, dlatego też musimy uważać, aby nie urazić malucha. I tak może to trwać nawet kilka dni, tygodni czy miesięcy.

Przed wyrżnięciem się ząbka nasza pociecha może być marudna, niespokojna, płaczliwa, może nie chcieć jeść, budzić się w nocy, a nawet może gorączkować. Wszyscy nie możemy doczekać się już końca tego stanu aż w końcu zauważymy w jego buzi białą twardą kreseczkę.

W trakcie ząbkowania dziecko bierze do buzi wszelkie możliwe przedmioty, które są w zasięgu jego rączki, wraz z nią. Musimy dlatego uważać, aby nie zrobiło sobie krzywdy jakimiś ostrymi krawędziami i przy tym zachować higienę, by nie doszło do zapalenia jamy ustnej. Może zdarzyć się nawet, iż stan zapalny nie ustąpi i dojdzie do zakażenia mieszka zębowego, a wtedy czeka nas wizyta u stomatologa. Ale nie nastawiajmy się na takie drastyczne zakończenie, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak możemy pomóc naszemu maluchowi i zmniejszyć dolegliwości związane z wyżynaniem się zębów ? Jest kilka prostych rad:

1. Możemy smarować dziąsła preparatami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi- są to różnego rodzaju płyny czy żele, które łagodzą objawy ząbkowania;
2. Możemy masować dziecku dziąsła czystym palcem owiniętym wilgotnym i zimnym gazikiem;
3. Możemy również masować i jednocześnie myć dziąsła specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec;
4. Możemy dać dziecku schłodzone wcześniej w lodówce gryzaki;
5. Możemy podawać przed snem herbatki ziołowe, które mają działanie kojące;
6. Możemy dać dziecku do gryzienia czerstwą skórkę od chleba;
7. A już w ostateczności możemy podać dziecku środek przeciwbólowy.

Gdy nasze dziecko nie będzie chciało jeść z powodu bólu, możemy podawać mu chłodne papki oraz płyny. Zimno działa kojąca na ból. Powinniśmy przyzwyczajać niemowlęta do dbania o zęby już od samego początku, nawet gdy jeszcze ich nie mają. Tak jak dbamy o dziąsła, tak też musimy zadbać o pierwsze zęby naszej pociechy. Dlatego powinniśmy je myć gazą umoczoną w przegotowanej wodzie, by pozbyć się resztek jedzenia. Następnie możemy myć za pomocą delikatnej silikonowej szczoteczki zakładanej na palec. Dla niemowląt odpowiednie są także szczoteczki z miękkimi silikonowymi lub gumowymi wypustkami zamiast włosia, które myją ząbki i masują obolałe dziąsła. Gdy dziecko będzie miało już 4 zęby, wtedy możemy kupić mu prawdziwą szczoteczkę z malutką, miękką główką.

Dbajmy o higienę jamy ustnej

Drodzy rodzice kształtujmy w dzieciach nawyk dbania o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat, gdyż to będzie miało duży wpływ na ich zachowanie i postępowanie w dalszym życiu. Zdarza się, że maluchowi rosną zęby niemal niezauważalnie, lecz dla większości dzieci ząbkowanie jest bolesnym i uciążliwym procesem.

Każdy niemowlak musi przez to przejść prędzej czy później. My tylko możemy mu w tym pomóc, aby przezwyciężyło ten czas w miarę łagodnie. Musimy pamiętać też, że w tym okresie maluch potrzebuje więcej naszej uwagi i czułości niż dotychczas. Czasem kąpiel z gumowymi zabawkami czy też zabawa z dzieckiem może odwrócić jego uwagę od swędzących i bolesnych dziąseł.

Pozdrawiam Ola i Michalinka 🙂