Wpływ zabawek na dzieci

58
wyświetleń
wpływ zabawek na dzieci
W dzisiejszych czasach wpływ zabawek na dzieci jest ogromny. Dzięki nim dzieci poznają świat, rozwijają się pod względem psychofizycznym. Cała wiedza, różne doświadczenia i wiele umiejętności, które maluch zdobywa za pomocą zabawek są po prostu nieocenione. Możemy zadać sobie zatem pytanie jaką zabawkę kupić dziecku aby była atrakcyjna i jednocześnie edukacyjna.
Pierwsze miesiące życia

Wpływ zabawek na niemowlaki nie ma aż tak dużego znaczenia bo widzą z odległości 20-30 cm, tylko w kolorze czarnym i białym. Nie rozpoznają kolorów, ale za to rozróżnią głos i rozpoznają zapach mamy. Dziecko będzie negatywnie reagować na głośne i nieprzyjemne dźwięki dlatego warto mu tego oszczędzić.
Jakie zatem zabawki wybrać dla takiego dziecka. Oczywiście nie możemy przesadzać z ich ilością. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj karuzela zawieszona nad łóżeczkiem bądź inna zabawka za którą maluch będzie mógł wodzić oczami lub chwytać. Przy takiej zabawce dziecko ćwiczy m.in. koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność manipulacyjną rąk. Zaczyna też rozróżniać barwy. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo zabawek ułatwiających życie rodzicom jak np. misie wydające przyjemną i spokojną muzykę lub inne zabawki emitujące szum. Dźwięki te często pomagają noworodkom zasnąć.

zabawki

Maluchy i dzieci starsze

Wraz z wiekiem dziecka rośnie jego zainteresowanie światem i wpływ zabawek jest bardzo silny. Nie możemy zatem rozgraniczyć dzieci pod względem wieku i zabawek z jakich powinny korzystać. Dzieci rozwijają się w różnym tempie dlatego zabawki mogą w dużym stopniu przyczynić się do przyspieszenia tego rozwoju. Niemowlęta zostały opisane wyżej, dzieci roczne chętnie będą bawiły się plastikowymi pudełkami czy też kubeczkami o różnych rozmiarach i barwach. Wybór zabawek na rynku jest bardzo duży. Dlatego powinniśmy skupić się na materiałach z jakich zabawki są wykonane. Maluchy bardzo dużo rzeczy biorą do buzi dlatego musimy zadbać aby zabawki były wykonane z tworzyw nietoksycznych, łatwych do czyszczenia. Skład takich zabawek nie powinien zawierać części drobnych, przez które dziecko mogło by się zadławić.

Kolejne lata życia dziecka to zabawy tematyczne, jak zabawa w szkołę, dom czy sklep. Do każdej z nich można zakupić odpowiednie zabawki. Jest to większy wydatek jeśli chodzi o kupno taki zabawek jak np. zestaw mini marketu. Jednak możliwości zabawy i rozwoju dziecka dzięki nim są nieocenione. Podczas takich zabaw dziecko poznaje słowa produktów i rzeczy codziennego użytku.

Odkrywanie tajemnic

Małe dzieci bardzo lubią odkrywać otaczający ich świat. Dlatego kupując zabawki warto abyśmy zwrócili uwagę, żeby zabawka skłaniała naszego malucha do myślenia. Chodzi o to, że zabawka powinna być w jakiś konkretny sposób uruchamiana. Dzięki temu dziecko szuka sposobu na włączenie i używanie tej zabawki. Pobudza w ten sposób proces myślowy i uczy się nowych rzeczy. My jako rodzice możemy w tym procesie uczestniczyć. Jeśli kupujemy samochód i dziecko wie, że można nim jeździć warto pokazać jaki wydaje dźwięk. Dzięki temu nasze maluchy będą naśladować odgłosy różnych rzeczy co ułatwi nam komunikację z nimi. Oczywiście musimy być przy tych zabawach cierpliwi. Dajmy szanse aby dziecko samo poznało i odkryło jak dana zabawka działa. Jeśli mu się uda wszyscy będziecie mieli większą satysfakcję.

Bardzo istotną rolę odgrywają pluszaki. Są to zabawki, które budują poczucie bezpieczeństwa u dzieci. Tzw. przytulanki są uwielbiane przez wszystkie dzieci, bez względu na wiek i płeć. Misie pomagają w adaptacji przedszkolnej czy przy wizycie u lekarza. Każde dziecko powinno mieć takiego swojego ulubionego pluszaka, który będzie kojarzony z przyjemnymi i pozytywnymi emocjami. Moja Michalinka ma swojego ulubionego misia o imieniu Zosia, która towarzyszy jej zawsze w przedszkolu. Początki były trudne gdy trzeba byłą ją zastawić na kilka godzin. Wtedy z pomocą przyszła Zosia, którą to Michalinka musiała się opiekować. Szczerze polecam takie rozwiązanie.

Rodzice a nie zabawki

Pamiętajmy, że każda nawet najlepsza zabawka nie zastąpi dziecku rodziców. Choć dziecko by miało wszystkie zabawki jakie tylko by mogło mieć, zabawa nimi z rodzicem jest bezcenna. Pluszaki, samochodziki, czy lalki nie mogą zastąpić mamy czy taty. Zabawki mają nam pomóc w tworzeniu więzi na całe życie z naszym dzieckiem. Dobre ich wykorzystanie daje nam gwarancje przeżycia niezapomnianych chwil z naszymi pociechami. Jak widzicie wpływ zabawek na duże znaczenie na rozwój dziecka a naszym zadaniem jest odpowiednie ukierunkowanie.

Pozdrawiam Ola i Michalinka 🙂