Układanki dla dzieci

67
wyświetleń
Układanki to pewnego rodzaju puzzle, które są świetnym sposobem na gry i zabawy edukacyjne. W dzisiejszych czasach  na sklepowych półkach znajdziemy układanki dla niemowlaków, maluchów, dzieci starszych.

Układanki możemy również zrobić sami. Dla najmłodszych dzieci przygotowałam już puzzle, które polegają na łączeniu par. Znajdziecie je w dziale POBIERZ pod nazwą puzzle pary. Zapraszam do pobierania, drukowania i zabawy z Waszymi maluchami. Zapraszam również do dzielenia się Waszymi pomysłami na układanki lub puzzle. Chętnie zobaczę nowe propozycje.

W tym odcinku pokazałam Wam układanki, w których należy dopasować zwierzęta do pustym miejsc na tablicach. Podczas układania możecie uczyć Wasze dzieci jak nazywają się konkretne zwierzątka oraz jakie wydają dźwięki. Na początku drogi edukacyjnej Waszego dziecka jest to idealny sposób na poznawania zwierzątek. Oczywiście układanki mogą mieć inny motyw np. owoce, warzywa czy kształty. Wtedy zamiast dźwięków możemy mówić jaki kolor ma dany owoc lub kształt. Takie uczenie kolorów i kształtów znajdziecie w filmie Kolorowe obrazki, który powstał jak Michalinka miała kilka miesięcy.

Puzzle to także świetna forma gier i zabaw edukacyjnych. Układanie i dopasowywanie elementów daję dzieciom ogromną satysfakcję bo traktują to jako zadanie do wykonania. W momencie ułożenia układanek lub puzzli dziecko ma poczucie zwycięstwa osiągnięcia jakiegoś celu. Pamiętajmy aby nagradzać dzieci w takich sytuacjach oklaskami lub pocałunkami. Odradzam dawanie słodyczy bo dziecko nauczy się, że przy każdym ułożeniu dostanie jakiś smakołyk. Serdecznie Was zapraszam do spędzania czasu wolnego w takiej formie z Waszymi maluchami. W chłodniejsze dni jest to na pewno lepsza zabawa niż oglądanie telewizji czy gry na komputerze.

Cele edukacyjne

– rozwijanie wyobraźni przestrzennej
– rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
– rozwijanie percepcji wzrokowej
– wpływanie na rozwój umysłu
– kształtowanie logicznego myślenia
– ćwiczą pamięć
– wpływanie na zdolności manualne
– wpływają na koncentrację (skupienie) uwagi
– układanie puzzli wpływa na walory edukacyjne: uczenie się poprzez zabawę
– kształtowanie pojęć związanych z przestrzenią
– rozwijanie zdolności matematycznych
– wzmacnianie poczucia wartości
– rozwijanie sprawności manualnej
– ćwiczą umiejętności społecznych

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂