Puzzle i układanki a rozwój dziecka

163
wyświetleń

Puzzle i różnego rodzaju układanki to bardzo dobry sposób na edukacyjną zabawę z dzieckiem. Dziś przedstawiam Wam kolejne układanki jaki przygotowałam. Tym razem mamy puzzle na rzepy u tzw. lodowe układanki.

Puzzle na rzepy oraz układanki lodowe w moim wydaniu znajdziecie w dziale Pobierz. Dodatkowo zapraszam na film edukacyjny z układania puzzli razem z Michalinką.

Układanie puzzli a rozwój dziecka

Puzzle i układanki naturalnie stymulują rozwój mózgu. To idealny trening pamięci, przede wszystkim uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Co więcej, próbując dopasować właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy chwytność palców. Łączenie różnych elementów układanki uczy dzieci koncentracji. Zabawa puzzlami przygotowuje także do nauki czytania i pisania. Jak wskazują badania, u dzieci, które wcześnie zaczęły swoją przygodę z puzzlami, są bardziej cierpliwe co przydaje się potem w szkole. Puzzle wpływają też na spostrzegawczość dziecka oraz zdolność różnicowania figur. Podczas zabawy puzzlami dziecko nabiera pewności siebie i wiary we własne umiejętności. Układając elementy w całość dzieci tworzą coś z niczego. Puzzle wymagają od dziecka kontroli błędów, dzięki której dziecko jest w stanie samo osądzić czy zrobiło coś źle czy nie. Poprzez taką zabawę puzzlami rozwija się kreatywność, koncentracja na przedmiocie, szukanie rozwiązań, planowanie czy po prostu ćwiczenie umysłu.

Jakie puzzle wybrać dla naszego dziecka ?

Zabawę z układankami możemy rozpocząć już z 1,5 rocznym dzieckiem. Oczywiście jest to indywidualna sprawa każdego dziecka bo nic nie stoi na przeszkodzie aby robić to wcześniej. Zaczynamy od układanek z na tyle dużymi elementami aby dziecko nie mogło ich połknąć.kiedy powoli zaczyna odkrywać otoczenie, rozróżniać kształty i barwy.. W takim wieku dobrze jest podsunąć dziecku układankę składającą się z dużych elementów, tak by nie mogło ich połknąć. W miarę upływu czasu i wieku dziecka te puzzle mogą być coraz mniejsze i mieć co raz więcej elementów. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać, bo zamiast rozrywki i i zabawy edukacyjnej możemy zafundować naszym maluchom niepotrzebny stres. Dzieci same Wam dadzą znać czy są zainteresowane układaniem.

Układaj puzzle wspólnie z dziećmi

Dzieci potrzebują mnóstwo uwagi i bliskości rodziców. Wspólna zabawa nie tylko podczas układania puzzli jest do tego idealna. Podczas niej widzimy jakie emocje przeżywa nasze dziecko. Jakie lubi kolory i kształty, jak poznaje otaczający świat. Zabawą będą towarzyszyły liczne pytania, na które dzieci będą oczekiwały odpowiedzi, więc warto w tym uczestniczyć. Co więcej, bawiąc się wspólnie z dziećmi, my jako rodzice mamy szansę stać się dla nich wzorem do naśladowania. Rodzinne układanie puzzli nie tylko uczy dzieci współpracy z innymi co zaprocentuje wspólnymi zabawami w przedszkolu.

Zapraszam do dzielenia się Waszymi opiniami na temat puzzli i ich przydatności dla naszych dzieci. Chętnie zobaczę również jakie puzzle Wy przygotowaliście dla swoich dzieci. Piszcie w komentarzach 😀

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂