Problemy ze snem ?

60
wyświetleń
problemy ze snem

Twoje dziecko ma problemy ze snem, budzi się wiele razy w ciągu nocy, przyczyn może być wiele. Niektóre będą poważne a inne błahe. Żadnego nie wolno bagatelizować. Jeśli rozwiążemy problem, zarówno nasze dziecko jak i rodzice będą wypoczęci i nabiorą energii potrzebnej do funkcjonowania w ciągu dnia.

Wilgotność powietrza

Problemy ze snem mogą wynikać ze złej jakości powietrza. Pomieszczenie, w którym śpi Twoje dziecko musi być wywietrzone, mieć odpowiednią temperaturę (ok. 21°C) i wilgotność powietrza (ok. 50%). Aby zwiększyć wilgotność, można porozwieszać mokre ręczniki na kaloryferach. W wyniku parowania wilgotność wzrośnie.
Zła wilgotność może również powodować suchość u dziecka w nosku, przez co maluch nie może oddychać i budzi się. Możemy wtedy także nawilżać nosek dziecka, np. kroplami z wody morskiej.

Pielucha

Pamiętaj, aby dziecko miało zawsze suchą pieluszkę. Mokra pieluszka powoduje dyskomfort, co wpływa na sen i powoduje, że maluch będzie niespokojny. Dodatkowo przebywanie w mokrej pieluszce może spowodować odparzenie skóry, która jest bardzo delikatna.

Głód

Dziecko może budzić się w nocy, gdyż jest niedojedzone lub chce Mu się pić. Odpowiednia ilość jedzenia i przestrzeganie odpowiednich przerw między posiłkami pomoże wyrównać rytm dnia i nocy dziecka. Kłopoty ze spaniem powinny się zmniejszać u niemowlaka ok. 5 miesiąca i może przesypiać od 4 do 6 godziny w nocy, lecz nadal będzie domagał się w nocy pokarmu.

Ból

Na sen wpływa również złe samopoczucie dziecka wywołane bólem np. brzucha. Zadbajmy o to, aby dziecko nie było przejedzone, mama karmiąca piersią musi zwracać uwagę na swój sposób żywienia. Źle dobrane produkty, ich nadmiar może odbić się na zdrowiu dziecka.

Jeśli Twój maluch będzie podkurczać nóżki do brzucha, jest duże prawdopodobieństwo, że ma kolkę niemowlęcą. Możemy wykonać kilka czynności, aby pomóc dziecku, tj.:
– położenie malucha na brzuszku i masowanie pleców;
– zrobienie ciepłych okładów na brzuszku;
– kąpiel w ciepłej wodzie;
– podanie lekarstw ułatwiających przemianę materii.

Ząbkowanie

Objawem jest rozdrażnienie i wkładanie wszystkiego do buzi. Zęby się wyżynają i sprawiają ból oraz swędzenie dziąseł. Każde dziecko ząbkowanie przechodzi inaczej. Niektóre łagodnie a inne bardzo boleśnie, gdzie pojawia się nawet gorączka. Malcowi możemy w tym pomóc stosując kilka prostych możliwości, np.:
– masujemy dziąsła dziecka specjalną silikonową szczoteczką-nakładką na palec;
– dajemy coś do ssania – pomocny będzie smoczek, który uspokoi malucha;
– dajemy schłodzone w lodówce gryzaki;
– smarujemy specjalnymi maściami.

Zapraszam na osobny artykuł związany z ząbkowaniem.

Zły sen

Maluch może także płakać i być niespokojne, ponieważ śni Mu się coś złego. W ciągu dnia dostarczamy dziecku dużo aktywności, emocji, wrażeń, co wpływa na Jego późniejszy sen. Nie unikniemy „złych snów”, lecz możemy pomóc naszym pociechom w ich rozwoju i przekazywać im samych pozytywnych odczuć.
Czasami problemem ze snem może być to, iż dziecko zasypia podczas karmienia przy mamie a budzi się w swoim łóżeczku i po prostu brakuje Mu bliskości. Trzeba przytulić dziecko, ukołysać i np. zaśpiewać kołysankę.

Jeśli dziecku nie będą pomagały w/w sposoby i nadal nie będzie umiało poradzić sobie z bólem, należy udać się do lekarza. Zapraszam do komentowania i dzielenia się Waszymi pomysłami na problemy ze snem u dzieci.

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂