Problemy ze skórą u dziecka

48
wyświetleń
problemy ze skórą

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i cienka, dlatego problemy ze skórą mogą pojawić się bardzo szybko. Dziecko potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji przystosowanymi do tego środkami. Zła pielęgnacja może doprowadzić to problemów, czasem łatwych do rozwiązania a innym razem wymagających nawet leczenia.

Dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, dlatego problemy ze skórą mogą być częste a dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Często będą pojawiać się na ciele dziecka różne zmiany skórne w postaci wysypki czy zaczerwienienia, którym musimy sprostać. Większość chorób skórnych to zmiany przejściowe, jednak przyczynę musimy zwalczyć. Należy przeanalizować wszystkie elementy, które mogą wywoływać wszelkie podrażnienia. Może być spowodowane to zarówno przez składniki pożywienia, jak i nadwrażliwość skóry na bezpośredni kontakt z substancją uczulającą. Pomocne będzie robienie notatek, w których będziemy zapisywać szczegółowo, czego użyliśmy i kiedy pojawiła się zmiana.

Oto kilka przykładowych przyczyn problemów skórnych i przypadłości:

Płyn/proszek

Zmiany na ciele mogą pojawić się już w pierwszej dobie po urodzeniu. Jedną z przyczyn może być uczulenie na płyn lub proszek do prania. Oczywiście używamy specjalnych płynów czy proszków do prania typowych dla dzieci, lecz czasem i te zawodzą. Najbezpieczniej prać wszystkie ubranka i rzeczy dziecka w płatkach mydlanych z szarego mydła.

Kosmetyki dla dziecka

Niestety często są przyczyną występowania różnych zmian skórnych, mimo iż są przeznaczone i dostosowane do skóry wrażliwej noworodków i niemowląt. Może występować w nich jakiś składnik, który wywoła alergię. Najlepiej jest nie stosować wielu kosmetyków, wystarczy, gdy użyjemy płynu do kąpieli, a następnie damy skórze pooddychać. Jeśli stosujemy do kąpania płynu z silnym detergentem, wtedy dobrze jest posmarować skórę malucha delikatnym balsamem. Do skóry suchej i wrażliwej warto jest używać preparatów zawierających emolienty.

Chusteczki i pieluchy

Nawet chusteczki, które zawierają wiele składników, m.in. zapachowych, mogą wywołać zmianę na ciele, podobnie jest z pieluchami. Czym krótszy skład, a przy tym zawierający przyzwoite substancje konserwujące i pielęgnacyjne, tym lepsze. Podobnie jest z pampersami. Wybierajmy te, które będą odpowiednie dla naszego malucha i go nie uczulą.

Kosmetyki dla rodziców

Przyczyną chorób skórnych może być używanie różnych kosmetyków przez rodziców. Począwszy od wód perfumowanych, kremów, balsamów aż po lakier do paznokci czy włosów. Należy także zwrócić uwagę na noszoną przez nas biżuterię, gdyż zawarte w niej metale mogą wywołać uczulenie.

Środki myjące i środki czystości

Musimy uważać na to, jakimi preparatami myjemy urządzenia, przedmioty, które będą w bezpośrednim kontakcie ze skórą malucha. Niedokładnie zmyty czy opłukany środek może wywołać reakcję alergiczną. Pamiętajmy, aby po każdym sprzątaniu i używaniu jakiś detergentów, umyć dokładnie ręce.

Potówki

Oczywiste jest, że dziecko musi mieć ciepło, ale nie możemy przesadzać z temperaturą. Potówki występują tam, gdzie dziecko najbardziej się poci, a mianowicie: w fałdkach skóry, pod pachami, kolanami, na twarzy, pupie. Skóra malucha musi oddychać, dlatego też ubierajmy go w przewiewne bawełniane ubranka tak, by dziecka nie przegrzać. Temperatura w pokoju, gdzie dziecko śpi powinna wynosić ok. 21’C. Aby zwalczyć potówki możemy wykąpać dziecko w krochmalu i przemywać przegotowaną letnią wodą najbardziej zaognione miejsca. Na potówki pomoże również wietrzenie skóry.

Sucha skóra, łuszcząca się

Te problemy ze skórą występują u noworodków, ale może wystąpić także w późniejszym okresie i być szorstka i swędząca, co oznacza alergię. Pojawia się na nóżkach, rączkach czy buzi. Gdy wystąpi – najlepiej jest kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem delikatnych preparatów natłuszczających i nawilżających.

Trądzik

Wywołany jest zmianami hormonalnymi noworodka, który pojawia się w postaci krostek na buzi. Ważne, aby tych krostek nie wyciskać. Występuje najczęściej i zazwyczaj znika sam. Możemy przemywać buzię przegotowaną letnią wodą i delikatnie osuszać.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Występuje na pupie i w pachwinach. Jest spowodowane zbyt długim przebywaniem dziecka w brudnej pieluszce.
W przypadku pojawienia się należy: przemyć pupę ciepłą wodą, unikać pocierania podrażnionych miejsc tylko delikatnie osuszyć dociskając ręcznikiem, a następnie najlepiej posypać mąką ziemniaczaną. Pomaga też wietrzenie skóry. Aby uniknąć pojawienia się odparzenia skóry, należy często zmieniać pieluchę.

Atopowe zapalenie skóry

Skóra dziecka jest wysypana rumieniowo grudkowymi zmianami, które swędzą. Pojawiają się na policzkach, czole, brodzie, a następnie mogą się przesunąć na szyję, tułów i kończyny. Dziecko ma suchą skórę, która jest skłonna do podrażnień wywołanych przez preparaty pielęgnacyjne jak i alergeny występujące w pokarmach. W przypadku atopowego zapalenia skóry należy stosować preparaty pielęgnujące i ochraniające suchą skórę, tzw. Emolienty.

Ciemieniucha

To problemy ze skórą w postaci tłustej żółtawej wydzieliny na włosach na skórze głowy, która się łuszczy i tworzy tzw. skorupę. Pojawia się zazwyczaj niedługo po urodzeniu w skutek zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Powinna ustąpić ok. 6 miesiąca życia dziecka. Należy myć dziecku głowę szamponem dla dzieci i nacierać oliwką, po czym założyć na kilka minut bawełnianą czapeczkę, która zmiękczy skórę, a następnie wyczesać główkę szczotką z miękkim włosiem.

Pielęgnacja skóry dziecka alergicznego wymaga dużego poświęcenia czasu rodziców wielokrotnie w ciągu dnia. Jednak dla zdrowia naszego maluszka, jego poczucia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia jesteśmy w stanie poświęcić się w całości. To dzięki nam rodzicom rozwój i pielęgnacja dziecka we wczesnym dzieciństwie będzie miała wpływ na dalsze jego dorosłe życie.

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂