Pieluchy jedno czy wielorazowe ?

23
wyświetleń
pieluchy

Na samym początku nasuwa się pytanie: Które pieluchy wybrać, aby były odpowiednie i wygodne dla naszego malucha?

Zarówno pieluchy jednorazowe i wielorazowe mają swoje plusy i minusy. W tych pierwszych jest oczywiście wygoda, bo dziecko może w niej dłużej przebywać i nie musimy się martwić, że coś przesiąknie. Gdy zmienimy dziecku już pieluchę, wystarczy ją wyrzucić.
Musimy zwrócić uwagę, że takie pieluchy zawierają sporo chemii, gdyż posiadają nie tylko substancje zapachowe, ale także te pochłaniające wilgoć.

Co więc wybrać ?

Mamy do wyboru pieluszki wielu firm różniących się zarówno składem, jak i ceną. Maluszki często mają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień, a ich pupa jest czerwona i odparzona. A dzieje się tak przeważnie przez nieodpowiednie pieluchy. Dziecko może mieć uczulenie na któryś składnik danej pieluszki, a także poprzez zbyt długie przebywanie w niezmienionej pieluszce powoduje odparzenia pupy.

Stosowanie pieluch wielorazowych wymaga poświęcenia, wytrwałości, czasu i samozaparcia. W tychże pieluszkach skóra dziecka ma kontakt z naturalnymi oddychającymi tkaninami jak bawełna czy bambus, co sprzyja pupie malucha. W porównaniu z pieluchą jednorazową, trzeba ją częściej zmieniać, gdyż nie mają substancji chemicznych pochłaniających wodę. Ale te częste zmiany i brak chemikaliów działają na korzyść dziecka. Zdarza się, że takie pieluchy przeciekają, ale zazwyczaj wina nie jest pieluszki, tylko złego sposobu jej założenia. Oczywiście prościej i wygodniej dla nas rodziców, jest założyć pieluchę a potem ją wyrzucić niż prać, a szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy często robi kupy.

Gdy dziecko się pobrudzi, ubranko jest zmieniane, potem prane, suszone i prasowane. I tak w kółko. Stosując te pieluchy nie tylko oszczędzamy na zakupie, bo kupujemy raz na cały okres pieluchowania, lecz też mamy mniej śmieci, a prać i tak trzeba. Przecież można stosować również metodę łączoną – w dzień używać pieluch wielorazowych a na noc, czy jakieś dłuższe wyjścia, wyjazdy jednorazową. Myślę, że to nie zaszkodzi, a ułatwi funkcjonowanie.

Każdy rodzic dla swojego dziecka chce jak najlepiej, dlatego też wybiera pieluszki takie, które będą odpowiednie dla swej pociechy. Należy to rozpatrywać w kategoriach ekologicznych i zdrowotnych! Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Zapraszam na inne porady.

Pozdrawiam Ola i Michalinka 🙂