Nauka czytania w formie zabawy

49
wyświetleń
nauka czytania w formie zabawy

Nauka czytania w formie zabawy to świetny sposób na rozpoczęcie drogi edukacyjnej naszego dziecka. Na pewno nie zaszkodzimy a dziecko może nasz zaskoczyć w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Szczerze polecam zabawy w tej formie.

Nauka czytania w formie zabawy tak na prawdę może zacząć się z dziećmi, które rozpoznają już kształty i kolory. Oczywiście każde dziecko ma indywidualne cechy i ciężko określić jaki będzie to wiek dziecka. Proponuję, więc zacząć przygodę z czytaniem od 6 miesiąca. Jeśli jednak stwierdzicie, że dziecko nie jest kompletnie zainteresowane spokojnie możecie jeszcze poczekać.

Do początkowej zabawy proponuję wykonać Miękką książeczkę z obrazkami i przyczepić ją do szczebelków łóżeczka maleństwa, ale również możemy oglądać ją razem z naszym szkrabem, dzięki temu budujemy więź między rodzicami i dzieckiem. Książeczka jest miękka i zawiera kolorowe obrazki, co przyciągnie uwagę każdego malucha. Patrząc na ilustracje, niemowlę ćwiczy wzrok, a dotykając książeczki, poznaje różne faktury i trenuje zmysł dotyku.

Oglądając książeczkę z dzieckiem i jednocześnie czytając napisy pod obrazkami, dziecko poznaje obraz graficzny wyrazu i uczy się kojarzenia wyrazu z obrazkiem. Dodatkowo możemy naśladować różne dźwięki, wydawane przez poszczególne zwierzęta czy przedmioty, przez co wzbudzamy zainteresowanie dziecka, uczymy go kojarzenia poszczególnych dźwięków z rzeczami, zwierzętami, a w późniejszym okresie maluch będzie próbował nas naśladować.

Spędzamy także czas z naszą pociechą, który powinien być przyjemny i radosny dla Was obojga. Dziecko będzie wiedziało, że rodzic jest blisko i poświęca mu uwagę, co buduje poczucie bliskości i wzajemności.
Umysł małego dziecka jest bardzo chłonny, dlatego to, co czytamy i mówimy do niego zostaje szybko zapamiętane.

Moi Kochani trochę rzeczywiście potrzeba czasu na wykonanie tej książeczki, ale jak zrobicie ją dla swojego szkraba, na pewno odwzajemni to swoim uśmiechem !

Cele edukacyjne :

– rozwój zmysłu słuchu, dotyku, wzroku;
– rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej;
– poznanie różnych faktur;
– poznanie obrazu graficznego wyrazu;
– uczy, jakie dźwięki wydają niektóre rzeczy, zwierzęta;
– uczy rozpoznawania i rozróżniania dźwięków;
– ćwiczy koncentrację i skupienie uwagi na danym przedmiocie;
– ćwiczy rozwój społeczny i umysłowy;
– rozwój więzi emocjonalnej i społecznej;
– rozwój poczucia bliskości, wzajemności i bezpieczeństwa.