Mycie zębów – problem czy nie ?

41
wyświetleń
mycie zębów

Mycie zębów to powszechny problem u małych dzieci. W Polsce problem próchnicy występuje już u dzieci przedszkolnych, ponieważ rodzice nie wiedzą jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej a co dopiero nauczyć tego własnego dziecka.

Higiena zębów mlecznych

Pierwsze miesiące życia dziecka są bardzo istotne. Prawidłowe mycie zębów i jamy ustnej ma ogromny wpływ na stan zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych. Od około szóstego miesiąca życia dziecku wyżynają się pierwsze zęby mleczne. W wieku do trzech lat dziecko ma już pełne uzębienie mleczne, natomiast między piątym „ szóstym rokiem życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Zęby mleczne utrzymują się do około dwunastego roku życia. Tak więc przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieci występuje tzw. uzębienie mieszane ” jest to część zębów mlecznych i część stałych. Jest zatem oczywiste, że stan zębów mlecznych ma istotny wpływ na wyżynające się zęby stałe.

Zęby mleczne znacznie różnią się od stałych. Są one słabiej zmineralizowane niż zęby stałe i próchnica u małych dzieci bardzo szybko się rozwija. Nieleczona prowadzi nawet do ropnych powikłań, bólu, konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów i dużych problemów ze zgryzem.

Podstawową metodą higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. W pierwszych latach życia dziecka kształtują się jego nawyki higieniczne i wyrabia umiejętność szczotkowania zębów. Im wcześniej zaczniemy uczuć dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości.

Droga mamo zacznij od siebie

Rodzaj i ilość pokarmów spożywanych przez kobietę ciężarną ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych, które rozwijają się częściowo już w życiu płodowym. Przyszła mama powinna stosować dietę bogatą w białko, wapń, fosfor i witaminę D (jaja, nabiał, ryby, mięso, rośliny strączkowe, zielone rośliny liściaste, produkty pełnoziarniste). Natomiast nadmierne spożywanie przez kobietę w ciąży węglowodanów (np. objadanie się słodyczami) osłabia formujące się przyszłe zęby dziecka.

Higiena jamy ustnej u niemowlaka

Stomatolodzy zalecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Dziąsła naszego malucha należy przemywać jałowym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Dzięki temu od pierwszych miesięcy będziemy prawidłowo dbać o nasze pociechy i unikniemy bolesnych aft. Czyszczenie zębów i dziąseł powinno odbywać się zazwyczaj przed snem nocnym. ( Sposób na pleśniawki i afty )

Szczoteczka do zębów jako forma zabawy

Około pierwszego roku życia należy wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyżynają się zęby boczne, które można dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką. Szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie. ( rano i wieczorem po ostatnim posiłku) Rocznym maluchom możemy pozwolić próbować samodzielnie szczotkować zęby. Jednak nie obejdzie się bez naszej pomocy, ponieważ dziecko nie zrobi tego dokładnie. Czynność ta powinna przypominać bardziej zabawne niż konieczność. Uczmy dzieci, że szczoteczka służy do mycia buzi, a nie innych części ciała, że nie wolno jej gryźć, rzuć i ssać. Dzieci w tym wieku powinny używać szczoteczki tylko pod opieką dorosłych. Im bardziej kolorowa szczoteczka tym łatwiej będzie nam przekonać dziecko do mycia zębów. Może ona być również z motywem ulubionej bajki lub gry dziecka.

Bądź przykładem

Dzieci są świetnymi obserwatorami. Do piątego roku życia chłoną wiedzę jak gąbka. Jeśli zatem my dbamy o higienę dziecko również zacznie, będzie nas naśladować. Codzienne pokazywanie i uświadamianie, że należy myć zęby utrwali się w pamięci naszemu dziecku i będzie traktowało to jako coś normalnego. Oczywiście musimy pilnować, aby dziecko nie ssało szczoteczki z pastą lub nie gryzło tylko faktycznie myło zęby. Jako rodzice powinniśmy pokazywać jak prawidłowo szczotkować zęby i zachęcać nasze maluchy do mycia. Pamiętaj aby uczyć też płukać jamę ustną a nie połykać pasty. Ucz dziecko dobrych nawyków.

Odpowiednia szczoteczka i pasta

Na początku powinny być to szczoteczki z krótkim i miękkim włosiem. Dzięki temu dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Szczoteczka dla dzieci starszych powinna mieć już włókna różnej długości, ułatwiające czyszczenie trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych. Szczoteczka powinna być dostosowana wielkością i kształtem do wieku dziecka: mała główka, szerszy, ale nie za gruby uchwyt, który nie będzie ślizgał się w dziecięcej rączce. Elementem zachęcającym dzieci do codziennych zabiegów higienicznych będzie z pewnością szczoteczka ozdobiona rysunkami bohaterów ulubionych bajek. Wszystko to sprawi, że mycie zębów nie będzie tak dużym wyzwaniem.

Jeśli chodzi o pastę to przede wszystkim nie może ona być szkodliwa po połknięciu. W pierwszych tygodniach dziecko zapewne będzie połykało pastę ze względu na jej smak. Dlatego ważne jest aby pokazywać maluchowi, żeby tego nie robił i na własnym przykładzie wypluwać pastę i płukać usta. Ilość pasty ma duże znaczenie. Na początku nakładamy pastę o objętości małego ziarna grochu i wciskamy ją we włosie szczoteczki. Pomocne jest, gdy na włosiu szczoteczki znajduje się wskaźnik ilości pasty.

Dodatkowo ważną kwestią jest wymiana szczoteczki co jakiś czas. U maluchów do drugiego roku życia wystarczy wymiana raz na 2 lub 2,5 miesiąca. Dzieci starsze powinny wymieniać szczoteczkę częściej, nawet raz na miesiąc.

Podsumowując bez wątpienia musimy zwrócić uwagę na prawidłowe mycie zębów i higienę jemy ustnej naszych dzieci. Moje spostrzeżenia co to tej kwestii wynikają z obserwacji Michalinki. Ona ładnie myje zęby i robi to dwa razy dziennie bez większych problemów. Ma zakodowane, że jest to naturalna czynność zarówno poranna jak i wieczorna. Oczywiście nie jestem ekspertem w temacie stomatologii ale elementarne zasady higieny jamy ustnej powinny być zachowane i dzięki temu uchronią Was od bolesnych spotkań z dentystą.

Pozdrawiam Ola i Michalinka.