Mleko matki a modyfikowane

51
wyświetleń
mleko matki

Mleko zarówno mleko matki jak i mleko modyfikowane zawiera odpowiednie składniki pokarmowe oraz wartości odżywcze. Jednak mleko matki pomaga także w rozwoju mózgu i doskonale odżywia dziecko.

Mleko matki

Natura stworzyła nas kobiety m.in. po to, by dawały pokarm ( mleko matki ) naturalny swoim pociechom od samego początku. Karmienie piersią to nie tylko sposób żywienia, to także liczne korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Dzieci karmione naturalnym pokarmem matki rzadziej chorują, mają lepszą odporność, lepszy wzrok oraz mniejsze ryzyko zachorowania na nadwagę czy otyłość. Mleko takie dobrze wpływa na trawienie, gdyż jest to pokarm pełnowartościowy o zmieniającym się składzie i smaku. Ssanie piersi wpływa korzystnie na rozwój funkcji poznawczych, rozwój psychomotoryczny oraz intelektualny, jak również stwarza niepowtarzalną więź pomiędzy dzieckiem a matką.

Mama natomiast, karmiąc swoje dziecko szybciej „dochodzi do siebie”, a mianowicie szybciej przebiega połóg, kobieta wraca w szybszym tempie do figury sprzed ciąży a nawet waga jej może znacznie spaść. Także występuje mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika czy piersi, kobiety rzadziej chorują na depresję poporodową. Ssanie piersi wpływa korzystnie na rozwój matczynych uczuć, uspokaja mamę i jej pociechę oraz tworzy więź pomiędzy matką a dzieckiem.

Naturalny pokarm ma też inne zalety – nie trzeba go podgrzewać, jest od razu gotowy do spożycia oraz karmienie może być wygodne i ekonomiczne. Oczywiście karmienie może przysporzyć mamom wiele kłopotów, tj. tworzenie się zatorów, zapalenie piersi, bóle w piersiach, niektóre kobiety nie mogą znaleźć odpowiednio wygodnej pozycji do karmienia oraz może po prostu być za mało pokarmu czy też jego nawał. Ale nie załamujmy się tym, z każdej sytuacji jest wyjście. W przypadku takich problemów możemy zapytać położną, udać się do poradni laktacyjnej czy lekarza.

W dzisiejszych czasach mleko modyfikowane próbuje dobrze zastąpić mleko kobiece, jednak nigdy mu nie dorówna. Skład mleka matki jest unikatowy i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie dziecka. Oprócz najwyższej jakości pokarmu dziecko otrzymuje ogromne poczucie bliskości, bezpieczeństwa, nawiązujemy z nim niezwykłą więź, a także będziemy miały ogromną satysfakcję i przyjemność z karmienia piersią.

Mleko modyfikowane

Oczywiście istnieją sytuacje, w których podanie mleka modyfikowanego jest konieczne i wręcz nie ma innej opcji, jak tylko karmienie sztuczne. Nie podawajmy dziecku mleka sztucznego dla naszej wygody, gdyż możemy zaszkodzić swojemu dziecku. Jest bardzo dużo rodzajów mleka modyfikowanego i wybór najodpowiedniejszego może być nie lada wyzwaniem. Znalezienie tego jednego powinno być wynikiem konsultacji z lekarzem, oceny stanu zdrowia dziecka, preferencji smakowych malucha, a także analizy ekonomicznej. Lecz, gdy tylko mamy możliwość karmienia piersią swoją pociechę – róbmy to tak długo jak tylko chcemy i możemy.

Jednym mamom karmienie przychodzi łatwo, innym trochę trudniej, lecz ważne jest, aby się nie poddawać. Musimy zdawać sobie sprawę, że czynimy to dla życia i zdrowia naszego malucha.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie do karmienia piersią to zachęcam Was, Drogie Mamy, bo to najlepsze, co możecie dać swojemu maleństwu. Zapraszam do komentowania i dzielenia się Waszymi doświadczeniami.

Pozdrawiam Ola i Michalinka