Kolorowe obrazki – zabawy edukacyjne

71
wyświetleń
kolorowe obrazki

Kolorowe obrazki to idealny sposób na początkowe zabawy z maluchem. Możemy dostosować odpowiednia kształty i wyraźne kolory do wieku dziecka. Nawet z kilkumiesięcznymi dziećmi możemy rozpocząć takie zabawy edukacyjne.

Kolorowe obrazki można zrobić w każdej chwili i wykorzystać do zabawy z dzieckiem przy każdej okazji. Dodatkowo nie zabiera to dużo czasu i nie wymaga dużej energii w przygotowanie taki obrazków. Możemy ze zwykłych kartek papieru powycinać podstawowe figury i pokolorować. Jak na początek zabaw edukacyjnych powinno to w zupełności wystarczyć.

Po urodzeniu, dziecku świat jawi się  jako mozaika niewyraźnych kształtów i nieostrych plam barwnych, z czasem nabiera on wyrazistości i odpowiedniego znaczenia. Dziecko uczy się patrzeć na przedmioty znajdujące się blisko i daleko, skupiać na nich spojrzenie, podążać za nimi wzrokiem. Na tym etapie kolorowe obrazki nam się nie przydadzą.

Noworodki nie widzą zbyt dobrze, ale zwracają uwagę na kontrasty. Najlepsze kolory na tym etapie to czarny i biały. Później (około 3 miesiąca) wprowadzamy żywe kolory tj. czerwony, zielony, żółty i niebieski. Następnie łączymy kilka kolorów na jednym obrazku. Pamiętajmy aby przy tych zabawach wyraźnie mówić jaki trzymany przez nas element ma kształt i kolor.

Wspólna zabawa korzystnie wpływa na rozwój ruchowy i psychiczny dziecka, a rodzicom daje wielką satysfakcję. Obrazki uczą dziecko skupiać wzrok na przedmiocie. Jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, rozbudzanie jego wyobraźni oraz budowanie i pielęgnowanie więzi emocjonalnej pomiędzy nim a rodzicami. Wysoki kontrast stymuluje do utrzymania spojrzenia, stwarzając większe zainteresowanie.

Poniżej znajdziecie film jak bawić się z dzieckiem wykorzystując kolorowe obrazki. W dziale pobierz znajdziecie gotowe do wydruku element i możecie zrobić takie kolorowe obrazki w domu. Dodatkowo zapraszam na film jak je wykonać. ( Zrób to sama – Kolorowe obrazki )

Cele edukacyjne:

– skupienie uwagi na danym przedmiocie;
– rozwój zmysłu wzroku;
– ćwiczenia koncentracji uwagi;

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂