Syrop – Jak podać go dziecku ?

553
wyświetleń
syrop

Syrop to w dzisiejszych czasach bardzo znana i powszechna forma leku. Bakterie i wirusy towarzyszą nam na każdym kroku i powodują infekcję u naszych maluchów. Udajemy się wtedy do lekarza, który przepisuje nam odpowiedni syrop dla naszego dziecka. Każda z Mam zastanawia się wtedy jak dobrze go podać ? I tutaj powstaje wiele pytań, na które postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Od jakiego wieku można podawać syrop ?

Tak na prawdę syrop mogą dostawać już kilkumiesięczne niemowlęta, oczywiście są to odpowiednie leki przepisane przez specjalistę. Mamy wtedy pewność, że nie zawierają one składników, które mogłyby zaszkodzić. Im dziecko starsze, tym rodzaj syropu i przede wszystkim jego dawka, jest inna. Polecam przed podaniem zapoznać się z ulotką danego syropu oraz z informacjami na temat nieporządanych skutków danego leku. Może się zdarzyć, że syrop wywoła u dziecka np. afty, krostki czy inne zmiany skórne.( Problemy ze skórą – porady )  Wtedy najlepiej jest po podaniu leku obserwować zachowanie dziecka i w razie wspomnianych zmian skontaktować się z lekarzem.

W jakich dawkach podajemy syropy ?

Każdy syrop jest inny i jego dawka uzależniona jest od wieku i wagi dziecka, a także od ewentualnych uczuleń na dany składnik. Lekarz prowadzący naszego malucha poinstruuje Was w jakich dawkach i z jaką częstotliwością należy podawać syrop. Powstaje pytanie jak odmierzyć odpowiednią dawkę ? Otóż każdy syrop zawiera miarkę z dokładnością do 0,5 ml więc żadna mama nie powinna mieć z tym problemu. Jeśli chodzi o częstotliwość i porę podania syropu, to stosujemy się do zaleceń lekarza. Co ważne, jeśli macie do podania 3 ml syropu to trzeba podać dokładnie 3 ml a nie 2,5 ml. Mniejsza dawka może być nie skuteczna w leczeniu naszego malucha. Dlatego jeśli mamy do podania 3 ml to warto przygotować sobie dawkę nieco większą, gdyż przy podawaniu leku zapewne kilka kropel maluch wypluje.

W jaki sposób podać syrop ?
Niemowlak

Najlepiej zastosować smoczek z aplikatorem na syrop ( zdjęcie nr 1 ). Dziecko podczas ssania smoczka samo będzie dawkowało sobie lek. Naszym zadaniem jest powolne wstrzykiwanie leku i kontrolowanie czy dziecko połyka substancję czy też nie. Smoczki takie dostępne są w aptekach, sklepach medycznych lub sklepach z akcesoriami dla dzieci. Co w momencie, kiedy dziecko nie ma jeszcze wyuczonego odruchu ssania ? Tutaj z pomocą idą nam strzykawki ( zdjęcie nr 2 ). Jest to strzykawka o różnej pojemności od 1 ml do 10 ml. Strzykawka nie ma ostrej końcówki jak to zazwyczaj bywa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaaplikować lek nie robiąc dziecku krzywdy. Samo podanie powinno przebiegać w spokojnej atmosferze.

Układamy dziecko w pozycji leżącej z podniesioną głową i barkami ( wystarczy podłożyć poduszkę). Lek podajemy na zewnętrznej ściance policzków. Dzięki temu u dziecka wymusimy odruch połykania a lek będzie miał ograniczony kontakt z kubkami smakowymi, znajdującymi się na języku. Oczywiście cały czas kontrolujemy, by dziecko się nie zadławiło.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Maluchy i dzieci

Jeśli Wasze dzieci nie mają problemu z przyjmowaniem leków z łyżeczki lub kubeczka poprzez zwyczajne wypicie, to jesteście szczęściarzami. Co w sytuacji kiedy dziecko przed nami ucieka, płacze, kręci głową i zamyka usta. Choć syropy dla dzieci są zazwyczaj całkiem smaczne, to i tak nie jesteście w stanie nakłonić Waszej pociechy do jego wypicia. Wtedy z pomocą idzie nam strzykawka z odpowiednim zakończeniem ( zdjęcie nr 3). Należy położyć dziecko na plecach i podłożyć coś pod głowę i plecy, aby lekko je unieść. Mimo zaciśniętych zębów i ust dzióbek strzykawki bez problemu przedostanie się do środka i będziecie mogły podać lek. Oczywiście nie jest to przyjemne doznanie dla naszego malucha ani dla Nas, ale lek musi być podany. Pamiętajcie drogie mamy robimy to dla dobra dziecka.

Pomoc drugiej osoby

Ostatni przypadek dotyczy dziecka, które rusza głową, rękoma i nogami we wszystkie strony, i nie jesteśmy w stanie podać leku. Jedyną dobrą i skuteczną metodą jest unieruchomienie dziecka na czas podania syropu. Jeśli macie drugą osobę do pomocy, poproście ją, by przytrzymała dziecko w pozycji jak do karmienia piersią, a Wy w tym czasie skupcie się na podaniu syropu. Pozycja ta pozwala na kontrolowanie ruchów dziecka, tj. rączek i nóżek .

Podanie leku samemu

Co w momencie, kiedy mama jest sama z dzieckiem a maluch jest na tyle silny, że nie jesteśmy w stanie podać mu leku ? Układamy nasze dziecko w ten sposób, by jedna noga była oparciem dla głowy i pleców dziecka a drugą nogę kładziemy na nogach malucha. W tej pozycji jedną ręką możemy trzymać rączki malucha a drugą podajemy syrop ze strzykawki z odpowiednią końcówką. Musicie być przygotowane, że dziecko będzie płakało, ponieważ ograniczacie jego ruch. Jednak pamiętajcie, że syrop należy podać, aby nasza pociecha była zdrowa.

Zdjęcie 3

Dodatkowo pamiętajcie, by nie chować się z podawaniem leku. Dziecko musi mieć świadomość tego, że mamy strzykawkę, w której jest syrop. Mówcie, że musi wypić go, by było zdrowe. Po pewnym czasie maluch przyzwyczai się do tego i nie będzie protestował. Wy natomiast będziecie mogły spokojnie podać lek. Warto również nagrodzić dziecko po jego podaniu np. jakimś smakołykiem. Jeśli stosujemy syrop na kaszel poczekajmy kilka minut, aby lek podziałał.

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂