Warzywa – Problemy z jedzeniem ?

37
wyświetleń
warzywa

Twoje dziecko ucieka gdy widzi warzywa ? Nie chce ich jeść ? Na samą myśl marudzi, zamyka buzię i za nic nie chce nawet spróbować ? Przedstawię Wam kilka prostych sposobów, dzięki którym Wasza pociecha nabierze zdrowych nawyków.

Gotujcie razem

Przygotowywanie posiłków razem z dzieckiem ma wiele zalet. Wasz maluch uczy się samodzielności i chętniej zje przygotowaną przez siebie kanapkę. Dodatkowo pokazujemy, że aby powstał posiłek, trzeba się trochę napracować. Warto tutaj wprowadzić słowa dziękuję i proszę i uczuć dzieci dobrego wychowania. Jeśli mamy więcej czasu możemy go poświecić na przygotowanie kanapek z różnych warzyw tworząc przy tym różne fantazyjne kompozycje. Pokazujmy dziecku proste figury czy wzorki bo to również jest dodatkową nauką. Przygotowany posiłek przez dziecko dla innej osoby będzie dużą satysfakcją i na pewno zostanie docenione gdy wszystko zostanie zjedzone. Przygotowując posiłki pamiętajmy, że jemy oczami. W związku z tym aby zachęcić nasze dzieci posiłki muszą być kolorowe. Warzywa nie mogą być rozgotowane. Niech dziecko poznaje kształty i kolory poszczególnych warzyw. Dodatkowo przy każdej okazji możemy nazywać je i mówić jaki mają kolor.

Obserwacja zachowań

Aby nauczyć dziecko jedzenia warzyw warto podawać je z produktem, który bardzo lubi. W moim wypadku jest to ser zarówno żółty jak i biały. Michalinka uwielbia jeść twarożek ze szczypiorkiem oraz rzodkiewką. Przy żółtym serze podaję ogórka lub pomidora. Oczywiście wszystko bez skórki aby nie zatrzymało się w żołądku. Dzięki temu, że nasza pociecha lubi dany produkt możemy wprowadzać inne warzywa i obserwować reakcję. W kilka sekund zorientujemy się co dziecku smakuje a co nie. Przygotowując zupy mamy możliwość ich zmiksowania dzięki czemu powstają tzw. zupy kremy. W zależności od wieku dziecka z zmiksowanych zupek możemy przechodzić do potraw z większymi kawałkami warzyw, aby dziecko nauczyło się gryźć. Oczywiście musimy zwracać uwagę na to, żeby dziecko nie połykało dużych kawałków bo możemy mu zaszkodzić. Dlatego najlepiej jeśli nie miksujemy produktów warto je kroić na odpowiednie kawałki przystępne dla naszego malucha.

Bądź dla swojego malucha przykładem

Jeśli chcesz wymagać od swojego dziecka aby zdrowo się odżywiało musisz zacząć od siebie. Pokazujcie swojemu maluchowi, że jedzenie warzyw jest czymś normalnym i towarzyszy Wam przy każdym posiłku. Pamiętajcie aby wymagać tego również od swoich partnerów. Często zdarza się, że tatusiowie nie będą zadowoleni z bogatej w warzywa sałatki z gotowanym kurczakiem, zamiast kopca ziemniaków z dużym schabowym smażonym na głębokim tłuszczu i małą porcją sałaty do dekoracji. Każdemu z Was zdrowe odżywianie wyjdzie to na dobre a dziecko nie będzie miało złych wzorców. Oczywiście powinniśmy również zaangażować w cały ten proces babcie i dziadków. Tym bardziej jeśli dziecko często z nimi przebywa. Zarówno rodzice jak i dziadkowie muszą być konsekwentni inaczej cała nasza praca na nic. Oczywiście raz na jakiś czas możemy pozwolić sobie na małe odstępstwo od naszych zasad. Dajcie jednak do zrozumienia dziecku, że jest to sporadyczna sytuacja i nie stanowi w żadnym wypadku nagrody za dobre zachowanie.

Nie oszukuj

Jeśli Twój maluch stanowczo odmawia jedzenia warzyw nigdy go nie oszukuj. Jeśli pyta o coś co jest w jedzeniu mów prawdę. Dziecko samo zrozumie, że dany produkt mu smakuje bądź nie. Oczywiście musicie tutaj uzbroić się w cierpliwość. Dlatego też należy przygotowywać potrawy, które dziecko lubi i ewentualnie dokładać do nich warzyw. Na początku w małych ilościach i systematyczne zwiększając ich zawartość.

Własny ogródek

Mając własny dom z ogródkiem nie będzie problemem założenia ogródka warzywnego. Dzięki temu uczymy jak wyglądają warzywa, jaki mają kształt i kolor ale również zachęcamy dzieci do ich spróbowania. Dodatkowym plusem jest to, że warzywa zostały wyhodowane przez nasz a więc znamy dokładnie ich pochodzenie. Mieszkając w blokach często przed wejściem mamy kawałek placu na, którym jesteśmy w stanie posadzić podstawowe warzywa. Nie muszą być to warzywa, które potem trafią na nasz stół ale sam fakt ich hodowli zaciekawi nasze dzieci. W domowych warunkach możemy hodować różne kiełki i zioła dlatego w każdych warunkach możemy się wykazać.

Zdrowie odżywianie w dobie dzisiejszych czasów jest dość trudne. Ciągłe pokusy w internecie i telewizji nie pomagają nam w zachęcaniu do jedzenia warzyw. Musicie jednak pamiętać drogie Mamy, że dzięki odpowiedniej dawce witamin z odpowiednich składników chronicie Wasze pociechy przed otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem i przed wieloma innymi chorobami. Wybór należy do Was !

Pozdrawiamy Ola i Michalinka