Idealna Mama czy istnieje ?

871
wyświetleń
idealna mama

Idealna Mama – to zapewne marzenie wielu kobiet. W ostatnich latach macierzyństwo stało się bardzo popularne i nabiera nowego znaczenia. Stało się ono modne, a o poradach i trendach przeczytamy na blogach i książkach na ten temat. Jak być idealną mamą ? Jakie cechy ma idealna mama ? Te pytania nurtują nas najbardziej. 

Idealna Mama – na wstępie zaznaczę, że w świecie internetu możemy znaleźć dominujące dwa poglądy na ten temat. Pierwszy z nich mówi, że  idealna Mama nie istnieje bo oczywistym jest, że nikt nie jest doskonały. Drugi pogląd tworzą kobiety mamy, które uważają, że są idealne pod każdym względem.

Jakie cechy ma lub powinna mieć idealna mama ?

Każda z nas jest inna, ma inne podejście do wielu spraw, inaczej zachowujemy się w konkretnych sytuacjach. Dla jednych obdarowywanie dzieci prezentami i kupowanie wszystkiego czego dziecko zapragnie jest przejawem idealnej mamy. Dla innych ciepło, miłość, dobre słowo, okazywanie uczuć a jeszcze innych wszystko to razem oddaje cechy idealnej mamy. Jakie są więc to cechy ? Nie jesteśmy w stanie ich wszystkich wymienić, zapewne nie wszystkie cechy posiadamy, ale na pewno możemy się starać być idealnymi dla naszych dzieci. Przecież nic nie stoi nam na przeszkodzie. Przybliżę Wam kilka istotnych cech, na które warto zwrócić uwagę.

Bądź sobą

Żyjąc w zgodzie z własnym sobą i swoimi przekonaniami nie nakładamy maski i czujemy się komfortowo. To jacy jesteśmy ukształtowało się w nas dzięki naszym rodzicom, otoczeniu i tym czym zajmujemy się w życiu. Każda z nas ma inne wartościowe cechy, które możemy przekazać naszym dzieciom. Ważne aby być sobą i nie udawać kogoś kim nie jesteśmy. Oczywiście bagaż życiowych doświadczeń na pewno wskazał nam cechy negatywne, których nie warto okazywać, ale żeby tak było musimy żyć w zgodzie z samym sobą.

Bądź Cierpliwa

Niewątpliwie jest to bardzo istotna cecha. Wiele razy nasze pociechy będą wystawiały naszą cierpliwość na trudny egzamin. Musimy jednak być cierpliwi, dziecko wymaga dużo uwagi i pamiętajmy, że dopiero poznaje świat i uczy się .

Bądź konsekwentna

Jeśli ustalimy pewne zasady to powinniście się ich trzymać. Brak konsekwencji da dziecku do zrozumienia, że jeśli raz się udało przesunąć granice to kolejny raz również. I zamiast jednego cukierka dajemy dwa, nie jesteśmy konsekwentne co dziecko z pewnością będzie chciało wykorzystać.

Proś o pomoc

Jeśli zostałaś pierwszy raz mamą, twoja wiedza jest ograniczona. Wiele razy nie będziesz wiedziała jak się zachować. To normalne. Nie utożsamiaj prośby o pomoc z bezradnością. Jeśli masz taką możliwość korzystaj z porad rodziców, przyjaciół, znajomych. Stara się włączyć do wychowania swojego partnera. Wyciągaj konsekwencje i zapamiętuj dobre rady.

Pokazuj uczucia

Codzienna praca przy dziecku pochłania wiele energii i odbija się na naszym zdrowiu. A przecież w nas również drzemie dziecko. Możemy mieć słabsze dni gdzie możemy uważać się za wyrodną matkę. Dlatego okazuj również swoje niezadowolenie, smutek nie tłum w sobie negatywnych uczyć bo dziecko to zauważy. Dbaj o swoją dietę, pielęgnuj ciało, a kiedy jesteś chora – odpoczywaj. Tylko zdrowa mama może w pełni zająć się swoim maluchem.

Nie porównuj

Początkowe miesiące i lata życia dziecka są bardzo istotne. Pamiętaj, że twoje dziecko rozwija się przy Tobie a nie innych. Porównywanie i oceny leżą w naszej naturze. Każda mama jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Dlatego nie porównuj swojego dziecka z rówieśnikami. To po prostu nie ma sensu. Dzieci rozwijają się bardzo dynamicznie i poszczególne obszary ich rozwoju mogą różnić się od siebie.

Ciesz się macierzyństwem

Twoje dziecko jest kimś wyjątkowym. To osoba, która jest częścią Ciebie. Przekazuj mu swoje wartości i chroń przed popełnianiem własnych błędów. Ciesz się każdym dniem i okazuj to bez wahania. Pozytywnie nastawiona mama to również szczęśliwe i pogodne dziecko.

Przedstawiłam Wam tylko kilka cech jakie powinna mieć idealna mama. Oczywiście każda z nas jest inna i ma inny system wartości. Dla każdej z nas ważne są inne cechy. Pamiętajmy jednak, żeby nie przekazywać tych cech negatywnych i starać się tłumaczyć dziecku jeśli coś źle robi. Dla naszych pociech jesteśmy ideałami i wzorami do naśladowania. Ważne aby były to dobre wzorce.

Pozdrawiam Ola i Michalinka.