Chrzest – Jak ubrać nasze dziecko ?

178
wyświetleń
chrzest
Chrzest dziecka to pierwsza poważna rodzinna uroczystość. Wielu rodziców ma problem, jak ubrać swoją pociechę i na co zwrócić uwagę.
Jak ubrać dziecko do chrztu, aby było wygodnie i elegancko?

Przygotowując dziecko na chrzest przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę prognozowaną pogodę danego dnia. Kolejna kwestia to wiek dziecka. Zazwyczaj chrzcimy dziecko w wieku od 3 do 6 miesięcy, które leża w wózku więc stroje nie mogą być zbyt grube aby niemowlak się nie spocił. Oczywiście zdarzają się i sytuacje, że o wiele starsze dzieci przystępują do tego sakramentu.

Od lat rodzice ubierają niemowlęta w wygodne, przewiewne śpiochy lub dwuczęściowe komplety najczęściej z bawełny. W dzisiejszych czasach ubranka te występują w wielu formach i wersjach i każda mama znajdzie odpowiedni komplet dla swojego malucha. Odświętne ubranka charakteryzują się np. z haftem, koronką, żakardem lub dodatkowymi wstawkami atłasowymi. Mniejsze dzieci zazwyczaj otulamy kocykiem, betem lub rożkiem. Dzieci starsze czyli mam tutaj na myśli 5 miesięczne możemy spokojnie pozwolić sobie na wariant zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Strój do chrztu dla dziewczynek

Wybór stroju do chrztu dla dziewczynki nie należy do łatwych. Zapewne rodzice chcą, by wyglądała jak mała księżniczka, ale jednocześnie, by czuła się dobrze. W sklepach mamy wachlarz lekkich, przewiewnych kompletów (spódniczka i bluzeczka) lub sukienek bogato zdobionych, mniej i całkowicie skromnych. Do wyboru do koloru. Bardzo dobrze, abyśmy pamiętali o sweterku dla naszej pociechy. W dni zimne jest to oczywista sprawa. Ale gdy na dworze jest upał 30 stopni w kościołach zazwyczaj jest znacznie chłodniej co może mieć negatywne skutki dla dziecka więc nawet w lato warto mieć taki strój.

Tradycja nakazuje nam, aby strój był w bieli, jednak coraz częściej do głosu dochodzą różne kolorowe dodatki. Wydaje się, że nie jest to błędem skoro i tak motywem przewodnim jest biel.

Strój do chrztu dla chłopców

Wydawałoby się mogło, że dziewczynki mają znacznie więcej możliwości jeśli chodzi o ubiór na chrzest. Nic bardziej mylnego. Wśród strojów do chrztu dla chłopców również mamy bardzo duży wybór. Oczywiście poza tradycyjnymi białymi zestawami z bluzeczką i spodenkami bądź śpiochami, można zainwestować i ubrać malucha w mały garnitur. Do wyboru mamy również sweterki, kamizelki, koszulki rozpinane, marynarki. Z tej całej gamy ubranek można stworzyć na prawdę fajną kompozycję. Wszystko tak na prawdę zależy od nas.

Strój do chrztu – nakrycia głowy

Nakrycie głowy dla niemowlęcia to niezbędna część garderoby podczas uroczystości chrztu. Przede wszystkim mają chronić główkę i uszy dziecka przed niską temperaturą, czy przeciągami. Możemy wówczas nakryć dziecięcą główkę w tradycyjną skromną czapeczkę i przyozdobić ją dodatkami. Dla starszych dzieci możemy dopasować nakrycie głowy do reszty ubioru. Tu do wyboru mamy elastyczne ozdobne opaski dla dziewczynek. Dobrze sprawdzają się kapelusze podwiązywane pod szyją, zazwyczaj delikatnie zdobione. Kapelusze mają także swoich amatorów wśród chłopców.

Beciki na chrzest, kombinezony oraz rożki

Wszystkie te dodatki są niezbędne. Przede wszystkim ze względu na pogodę, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Rożki i beciki będą idealne dla mniejszych niemowląt, które narażone są w tym czasie na różne infekcje. Jeśli chrzcimy dziecko w okresie zimowym musimy zaopatrzyć się ciepły kombinezon z kapturem w kolorze białym lub kremowym.

Podsumowując chrzciny to podniosłe wydarzenie, ale warto pamiętać o umiarze. Jest to bowiem jednorazowa uroczystość i nie ma co przesadzać z wydatkami. Dziecko ma być widoczne w końcu to ono jest najważniejsze a nie jego ubranie. W dzisiejszych czasach jest tyle możliwości, że tak na prawdę ogranicza nas tylko nasza kreatywność i zasoby portfela. Jednak na pierwszym miejscu musimy postawić zdrowie i komfort dziecka.

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂